طراحی شهری شهروندگرا

لینک دانلود کتابهای شهرسازی( طراحی شهری و برنامه ربزی شهری)

هدف این وبلاگ بحث و بررسی مسایل شهرسازی و فراهم آوردن فضایی برای گفت و گو پیرامون این مسایل و انتقال اطلاعات می باشد.

دانش امروز ایران با مشکل دسترسی به اطلاعات، به ویژه کتابهای تخصصی و اطلاعات به روز روبروست از طرفی سعی در انحصار دانش در ایران مسئله جدیدی نیست. 

  برای کمک اندکی در جهت فایق آمدن بر این مشکل و نیل به این هدفِ دستیابی به اطلاعات و کتابهای بیشتر برای دوستان شهرساز، من سعی در جمع آوری لیستی از کتابهای شهرسازی، طراحی شهری و برنامه ریزی شهری کرده ام که لینک دانلود این کتابها در قسمت لینکستان آورده شده است "در کنار صفحه مشاهده می شود" که با کلیک روی این لینکها می توانید آنها را دانلود کنید.

از جمله این کتابها کتاب urban design a typology of procedures and products متعلق به جان لنگ می باشد که در مورد ماهیت طراحی شهری و فرآیندهای طراحی شهری و گونه شناسی پروژه های طراحی شهری است و به معرفی نمونه های بسیار خوب طراحی شهری در جهان پرداخته که البته دکتر بحرینی هم آن را ترجمه کرده است. 

کتاب دیگر کتاب urban design reader است که متعلق به Matthew Carmona, Steve Tiesdell است که به معرفی 6 بعد طراحی شهری از طریق مهمترین مقاله های قدیمی تا جدید می پردازد. 6 بعدی که کرمونا آنها را به عنوان ابعاد اصلی طراحی شهری معرفی می کند که عبارتند از بعد ریخت شناسی، بعد ادراکی، بعد اجتماعی، بعد بصری، بعد عملکردی و بعد زمانی.

کتاب دیگر کتاب Urban Design Green Dimensions می باشد که نویسنده اش cliff moughtin است. او در این کتاب توسعه پایدار و طراحی سبز را به طراحی شهری ارتباط می دهد و به بررسی چارچوبهای محلی و منطقه ای برای طراحی و برنامه ریزی می پردازد و می خواهد نشان دهد که در همه مقیاسها می توان طراحی شهری پایدار را اجرایی کرد. که پایه نظری بسیار قوی داشته و نیازهای طراحی در آینده را بیان می کند.

 

در اینجا من فقط 3 کتاب این لیست را معرفی کردم ولی بقیه این کتابها تیز کتابهای جدید و پرکاربرد طراحی شهری و برنامه ریزی شهری هستند. البته سعی در افزایش این لیست به طور هفتگی صورت می گیرد.

یک نکته دیگر در اینجا راجع به نحوه دانلود باید بیان کنم: وقتی روی لینک کتاب کلیک کردید صفحه ای می آید که دو گزینه در آن هست شما باید گزینه free download  را انتخاب کنید، در صفحه بعدی که باز می شود گفته که در حدود مثلا 60 ثانیه صبر کنید، بعد از 60 ثانیه لینک دانلود کتاب ظاهر می شود که باید روی آن کلیک کنید. به جای free download  ممکن است کلمات دیگری نوشته شده باشد مثلordinary download  

+   مریم خبازی ; ۸:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۳/٢۳

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir