طراحی شهری شهروندگرا

دنیا و آخرت با زبان انگلیسی! :)

من فکر می کنم یکی از مهمترین دلایل اینکه علم امروز ما عقبتر از سایر کشورهاست مسئله ندانستن زبان است. البته همان طور که بهتر از من مطلعید منظورم زبان انگلیسی است.

من بارها شاهد این بودم که افرادی علاقه مند به یادگیری مباحث روز بوده اند اما به دلیل همین ندانستن زبان انگلیسی از علم روز محروم مانده اند. آیا بهتر نیست که هر چه زودتر برای این مشکل راه حلی بیابیم؟ مثلا صرف ارایه یکی دو واحد زبان تخصصی که خیلی ها با هزار جور راه حل های اخلاقی و غیر اخلاقی (خدای نکرده) آن را پاس می کنند که نشد راه حل.

راه حل باید دراز مدت تر با اثرگذاری طولانی تر باشد. مثلا دروس منبع فارسی نداشته باشند و اساتید فقط به منابع انگلیسی ارجاع دهند که این کار باید در تمامی دروس و در طول ۴ سال تحصیل صورت گیرد در این صورت دانشجویان عزیز از همان ابتدا با این قضیه آشنا می شوند و مجبور به دست و پنجه نرم کردن با منابع انگلیسی، در نهایت هم یاد می گیرند که فقط یک جزوه فارسی ٢٠-٣٠ صفحه ای به درد نه این دنیاشون می خورد و نه آخرتشون! با این روند جزوه ای، که تهی از هرگونه دانش هستند ما بیشتر و بیشتر افراد بی سواد رشد می دهیم و بهشان آموزش می دهیم که بی سواد باقی بمانند و بی سوادان بیشتری تربیت کنند. که فکر نمی کنم این روند ما رو به مدینه فاضله مان برساند.

+   مریم خبازی ; ٢:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱۱/٧

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir