طراحی شهری شهروندگرا

استفاده بهینه از فرصت های زیست محیطی در شهرهای شمالی ایران

استفاده بهینه از پتانسیلهای زیست محیطی هر مکانی نه تنها یک قدم مثبت بلکه حتی یک وظیفه است. در اغلب متون مربوط رشته های شهرسازی که به مسایل زیست محیطی اشاره ای دارند به این مقوله بارها و بارها تاکید می شود.

سنگاپور کشوری استوایی است که دارای فضای سبز بسیار زیبایی است که دولت این کشور به شدت از این پتانسیل محیطی استفاده برده و فضاهای کم نظیری در سطح شهر به وجود آورده است. در تمام شهر این پیوند بین طبیعت و محیط انسان ساخت جلوه گر بوده و خودنمایی می کند.

اما به عنوان مثال کشورهایی مانند مالزی و هندوستان که آب و هوا و محیط زیست مشابه سنگاپور دارند نتوانسته اند از این پتانسیل محیطی استفاده کنند و فضاهای عمومی و شهری همساز با طبیعت به وجود آورند.

متاسفانه در شمال کشور ما نیز همین مساله به چشم می خورد. شمال ایران با وجود زیبایی کم نظیر و آب و هوای ویژه اش مشابه این کشورهای گرمسیری بوده ولی متاسفانه شهرسازی ما نتوانسته این هماهنگی و هارمونی بین طبیعت و محیطهای انسان ساخت را به وجود آورد.

حتی در این حد که درون شهرهای شمالی حتی به اندازه تهران که آب و هوای متفاوتی دارد نیز نتوانسته فضای سبزش را به رخ بکشد. فضاهای شهری شمال نشانی از آن آب و هوا و سر سبزی را به همراه ندارند. و متاسفانه طرح های تفصیلی و جامع این شهرها عینا همچون سایر شهرهای ایران تهیه می شوند بدون اینکه به این پتانسیل زیست محیطی توجهی داشته باشند.

+   مریم خبازی ; ٩:۳٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٩

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir